PUBLIKACIJA: Studija

Ko brani branitelje? Mehanizmi zaštite branitelja ljudskih prava

Branitelji ljudskih prava su ljudi koji samostalno ili udruženo delaju kako bi unapredili ljudska prava i osnovne slobode i izborili se za njihovu zaštitu na lokalnom, nacionalnom i međunarodnom nivou.

Aktivnosti branitelja po pravilu se suprotstavljaju interesima moćnih, bilo da je reč o vladama ili privatnim korporacijama, te im je zbog toga potrebna zaštita. Ova studija analizira pravne i institucionalne instrumente zaštite branitelja na međunarodnom nivou i u šest zemalja: Kolumbiji, Meksiku, DR Kongu, Filipinima, Turskoj i Srbiji. U ovim zemljama branitelji ljudskih prava su u teškoj situaciji, u kojoj se suočavaju sa brojnim pretnjama i pritiscima – od policijske represije, preko klevetničkih kampanja do pravnog progona. Dakle, to su zemlje u kojima postoji potreba za dodat- nom zaštitom branitelja, ali (još uvek) i značajan raskorak između normativne ravni i prakse.

Studija pruža pregled postojećih instrumenata zaštite branitelja ljudskih prava u pomenutim državama, kao i analizu njihove efikasnosti u širem društveno-političkom kontekstu.

DETALJI

DATUM: 26.03.2025

TEME: BCBP, U fokusu

VRSTA: Studija

DOI broj:

AUTORI

PODELITE

PDF PREGLED

POVEZANI SADRŽAJ

  • Datum: 09.04.2025.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku

    Savremeno informaciono okruženje redefinisalo je ekosistem ekstremističkih grupa, preusmeravajući ih u velikoj meri na online angažman. Za razliku od offline pokreta iz prethodnih decenija, savremeni ekstremisti su neretko radikalizovani putem interneta kroz različite forume, alternativne tehnološke platforme i aplikacije za šifrovanu razmenu poruka.

  • Datum: 02.04.2025.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku |

    Anti-sistemski ekstremizam (eng. anti-establishment extremism - AEE) sve više privlači pažnju javnosti i stručnjaka za terorizam i ekstremizam.

  • Datum: 10.03.2025.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku |

    Ekološka degradacija i klimatske promene proteklih decenija izazvale su rast zabrinutosti građana i formiranje mnogih pokreta za zaštitu životne sredine. Ipak, uz legitimni aktivizam, pojavile su se i radikalne i ekstremne grupe koje koriste nasilne metode za isticanje svojih ciljeva.