PUBLIKACIJA: Analiza

Nadmetanje u zelenim tehnologijama: Strategije glavnih igrača i gde bi tu Srbija mogla da pronađe svoje mesto

Borba između Evropske unije, Sjedinjenih Država i Kine za dominaciju na novim tržištima specifičnih tehnologija mogla bi u naredne dve do tri decenije da postane najznačajnija tema, koja bi mogla da zaseni sve vojne sukobe koji se trenutno odvijaju u svetu. Vodi se istovremeno na nekoliko frontova: tu su veštačka inteligencija, novi principi industrijske proizvodnje (npr. korišćenje robota ili aditivnih tehnologija), istraživanje svemira, ali i još mnogo toga drugog.

Ovaj izveštaj se bavi političkom i ekonomskom konfrontacijom tri strane u oblasti industrije zelenih tehnologija i donosi određene zaključke o posledicama koje bi ona mogla da ima za Srbiju. Uloga srpskih rezervi litijuma i drugih minerala važnih za najnoviju visokotehnološku industriju mogla bi da utiče na položaj zemlje u svetu uopšte, a posebno na njen značaj kada je u pitanju Evropska unija.

Međutim, najvažnije je obezbediti da Srbija mogućnosti koje se tiču eksploatacije litijuma iskoristi u najvećoj mogućoj meri, i da naniže maksimalan broj karika u lancu vrednosti koji je povezan sa iskopavanjem, preradom i korišćenjem ovog vrednog resursa. Jednako je važno da se proces iskopavanja litijuma odvija u skladu sa najboljim ekološkim standardima i, pre svega, uz podršku ekoloških vlasti Evropske unije koja je potencijalno i krajnji korisnik ovog projekta.

Autor ove publikacije je Mihail Korostikov, gostujući istraživač BCBP-a.

PDF PREGLED

POVEZANI SADRŽAJ

  • Datum: 07.02.2025.

    Autor: Bušra Žaber |

    Cilj ovog izveštaja je da istraži pozadinu sukoba između Hezbolaha i Izraela, kao i kontekst njihovog poslednjeg sukoba. U njemu se tvrdi da uzroci i posledice tog rata imaju domaće i šire regionalne i međunarodne dimenzije.

  • Datum: 18.12.2024.

    Autor: Sofija Mandić |

    Srbija 2024. godine obeležava deset godina od donošenja Zakona o zaštiti uzbunjivača.

  • Datum: 27.09.2024.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku

    Nakon prvog talasa ukrajinske migracije u Evropu i Ameriku koji su obeležili XX vek, danas se ukrajinska zajednica suočava sa novim izazovima. Radi se o najnovijem talasu u kojem su milioni Ukrajinaca bili primorani da napuste svoju zemlju prvo zbog aneksije Krima i ruske okupacije dela istočnih regiona Ukrajine 2014. godine a osam godina kasnije i zbog rata koji je započela i vodi Ruska Federacija na celoj teritoriji Ukrajine od februara 2022. godine danas.