PUBLIKACIJA: Projekat

Procena bezbednosti žena u Novom Pazaru

Glavni rezulat projekta će biti studija o iskustvima žena po pitanjima bezbednosti i sigurnosti u Novom Pazaru i njihovim stavovima o lokalnim politikama bezbednosti.

Pitanje bezbednosti žena i njihove sigurnosti na javnim mestima često nije postavljeno kao prioritet na agendi prevencije nasilja nad ženama.

Malo je poznato o  njihovoj bezbednosti na javnim mestima i problemima sa kojima se suočavaju. Često, iskustva nasilja nad ženama u gradovima se ne prijavljuju ili, ako su prijavljena, nisu zabeležena. Ipak, činjenica je da žene doživljavaju život u urbanim sredinama drugačije nego muškarci, uključujući nivoe straha i tipove nasilja.

Studija o bezbednosti i sigurnosti žena na javnim mestima u Novom Pazaru će pomoći ovaj napor i kao pioniski proizvod, postaviće temelje za rešavanje nasilja nad ženama u javnoj sferi.

Glavni cilj ovog projekta je da pridonese većem osećaju bezbednosti i sigurnosti žena na javnim mestima u Srbiji.

Poseban cilj je stvaranje pozitivnih promena u lokalnim zajednicama i razvijanje relevantnih procedura radi poboljšanja bezbednosti i sigurnosti žena na javnim mestima.

Projekat BCBP „Procena bezbednosti žena u Novom Pazaru“ je podržala Ambasada Švajcarske u Beogradu. 

DETALJI

DATUM: 12.02.2015

VRSTA: Projekat

DOI broj:

AUTORI

PODELITE

PDF PREGLED

POVEZANI SADRŽAJ

  • Datum: 13.06.2024.

    Autor: Jelena Pejić Nikić | Predrag Petrović |

    Brojni nalazi domaćih i stranih istraživačkih organizacija nedvosmisleno ukazuju na to da je Srbija zarobljena država sa hibridnim političkim režimom. Glavnu ulogu u zarobljavanju države i urušavanju demokratije u Srbiji, kao i očuvanju ovakvog stanja, imaju bezbednosne institucije.

  • Datum: 25.12.2023.

    Autor: Dušan Stanković |

    Nakon višestrukih ubistava koja su se dogodila 3. i 4. maja 2023. godine, Vlada Srbije je usvojila niz mera u cilju bolje kontrole oružja i unapređenja bezbednosti u školama i među mladima. Mere vezane za vatreno oružje su brojnije i sprovedene su u većoj meri nego ostale. Ipak, nivoi nasilja nisu smanjeni jer se ovim merama ne utiče na njihove uzroke.

  • Datum: 19.09.2023.

    Autor: Maja Bjeloš | Ivana Ranković | Gorana Pebić | Đorđe Blagojević |

    U Srbiji, konzervativni intelektualaci, nacionalisti, populisti, homofobi, desničarske stranke i grupe, ujedinili su se u poslednjih pet godina formirajući novi antirodni društveni pokret koji uživa snažnu podršku verskih organizacija. Predstavljajući „rodnu ideologiju“ kao pretnju nacionalnom identitetu i opisujući sebe kao zaštitnike „tradicionalnih srpskih vrednosti“, ovi akteri su postali aktivni u medijima sa nacionalnom pokrivenošću, na internetu i društvenim mrežama, gde šire i promovišu antirodni diskurs, često deljenjem dezinformacija.