PODELITE
Vest:
Stepen reformisanosti bezbednosnih službi oslikava stanje demokratije u državi
{image1} Službe bezbednosti je neophodno što pre zakonski urediti u cilju demokratizacije društva, glavni je zaključak javne rasprave pod nazivom Ključne tačke reformi službi bezbednosti Srbije, koju je organizovao Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) 28. septembra 2017. godine. U uvodnom obraćanju direktorka BCBP Sonja Stojanović Gajić je istakla da BCBP od svog […]
{image1}
Službe bezbednosti je neophodno što pre zakonski urediti u cilju demokratizacije društva, glavni je zaključak javne rasprave pod nazivom Ključne tačke reformi službi bezbednosti Srbije, koju je organizovao Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) 28. septembra 2017. godine.
U uvodnom obraćanju direktorka BCBP Sonja Stojanović Gajić je istakla da BCBP od svog osnivanja kontinuirano prati reformu službi bezbednosti i da je prošle godine predstavio alternativni Model zakona o službama bezbednosti Republike Srbije.
Važnost uključivanja i državnih i nedržavnih aktera naglasio je i predsednik Upravnog odbora BCBP Miroslav Hadžić.
Jedno od rešenja za unapređenje postojećeg sistema predstavljalo bi i spajanje dve vojne službe (Vojnobezbednosne agencije i Vojnoobaveštajne agenciju) u jednu instituciju, čime bi se pospešila obaveštajna komponenta bezbednosnog rada.
{image2}
Ustav nije jasno definisao koncept rada bezbednosnih službi, a pravni okvir koji uređuje ovu oblast je oduvek bio loš, istakao je Svetko Kovač, bivši direktor Vojnobezbednosne agencije.
Ferenc Katrein, bivši glavni savetnik direktora Službe za zaštitu ustava Mađarske, dodao je da službe nemaju stalnu potrebu za policijskim ovlašćenjima i dodao da u Mađarskoj bezbednosne agencije sa policijom sarađuju, ali da se ne mešaju u njihov posao.
Na rasprava o unapređenju uređenosti bezbednosno-obaveštajnog sistema koja je privukla veliku pažnju javnosti i medija govorilo se i o potencijalnom uticaju ruskih službi na funkcionisanje pojedinih Balkanskih država, ali i o stalnoj opasnosti od politizacije ovih državnih organa.
Održavanje konferencije podržala je Ambasada Kraljevine Holandije kroz projekat „LEGASI – Ka zakonodavnoj reformi bezbednosno-obaveštajnog sistema”, u okviru MATRA programa.
Pisanju izveštaja sa događaja doprineo stažista BCBP Strahinja Sičev.
Tagovi: ..., agencije, bezbednosnih, bezbednosno, demokratije, državi, oslikava, posaodemokratije, reformisanosti, službe, službi, stanje, stepen, Vesti
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 22.08.2024.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Veliki broj neosnovanih privođenja i pritvaranja građana poslednjih nedelja praćen je propagandnom ofanzivom protiv navodnih stranih plaćenika koji u interesu neprijateljskih zemalja ruše državni poredak. Cilj takvih manipulacija koje plasiraju predstavnici vlasti i njoj bliski mediji je da se opravda represija prema političkim neistomišljenicima i da se građani strahom odvrate od učestvovanja u legitimnim i legalnim protestima.
Datum: 14.05.2024.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
U Beogradu, 14. maja 2024. godine predstavljena je Majska platforma - inicijativa građanskog društva nastala iz potrebe da kao zajednica dođemo do odgovora na teška pitanja nakon tragičnih događaja sa kojima se naše društvo suočilo u maju 2023.
Datum: 28.02.2024.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Poludnevna konferencija pod nazivom „Iza kulisa balkanskih odbrambenih politika“, koju je organizovao Beogradski centar za bezbednosnu politiku, bila je prilika da se razgovara o nalazima najnovijeg izdanja Balkanskog monitora odbrane (Balkan Defence Monitor).