PUBLIKACIJA: Analiza
Javne nabavke i rodna ravnopravnost: uticaj javnih nabavki na žene u sektoru bezbednosti u Srbiji
Da li javne nabavke imaju rodnu perspektivu i na koji način nabavke utiču na ostvarivanje rodne ravnopravnosti u sektoru bezbednosti oktriva istraživačica BCBP Aurelija Đan.
Polazeći od pretpostavke da nabavka robe, usluga i radova i te kako može da utiče na postojeće društveno ustanovljene rodne obrasce i da ih iznova proizvodi, rodna analiza javnih nabavki treba da predstavlja početni korak u sprovođenju društveno odgovornog organizovanja procesa javnih nabavki.
U institucijama bezbednosti u Srbiji rodna ravnopravnost tokom sprovođenja javnih nabavki se ne poštuje, što često žene dovodi u neravnopravan položaj. S obzirom na to, žene u sektoru bezbednosti imaju manji pristup resursima od muškaraca.
Pored toga, nesvrsishodne javne nabavke onemogućavaju ovim institucijama, koje imaju mandat da osiguraju bezbednost svih građanki i građana, da odgovorno obavljaju svoj posao. Ukoliko želimo da u sistemu javnih nabavki u potpunosti budu uspostavljeni kontrola i odgovornost, veoma je važno sagledati uticaj javnih nabavki na žene i muškarce, kao i njihove posledice.
Cilj ove publikacije BCBP je da podstakne kreatore i kreatorke javnih politika kao i stručnu javnost da proces javnih nabavki sagledaju iz ugla društvenog razvoja, sa posebnim osvrtom na različit uticaj javnih nabavki na žene i muškarce.
Zaključci i preporuke za unapređenje sistema javnih nabavki u sektoru bezbednosti, proistakli iz rodne perspektive, izneti su na osnovu smernica koje su dali eksperti i ekspertkinje u oblasti javnih nabavki.
Publikacija je izdata uz pomoć Evropske unije i Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom Vlade Republike Srbije, kroz projekat „PRO-CURE: Jačanje civilnog nadzora nad javnim nabavkama u sektoru bezbednosti”. Za sadržaj publikacije odgovaran je isključivo Beogradski centar za bezbednosnu politiku.
Tagovi: ..., analizi, aurelija, bezbednosti, istraživačica, javne, javnih, nabavke, nabavki, najnovijoj, oktriva, ostvarivanje, ravnopravnost, ravnopravnosti, rodna, rodne, rodnu, sektoru, uticaj, utiču
PDF PREGLED
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 13.06.2024.
Autor: Jelena Pejić Nikić | Predrag Petrović |
Brojni nalazi domaćih i stranih istraživačkih organizacija nedvosmisleno ukazuju na to da je Srbija zarobljena država sa hibridnim političkim režimom. Glavnu ulogu u zarobljavanju države i urušavanju demokratije u Srbiji, kao i očuvanju ovakvog stanja, imaju bezbednosne institucije.
Datum: 25.12.2023.
Autor: Dušan Stanković |
Nakon višestrukih ubistava koja su se dogodila 3. i 4. maja 2023. godine, Vlada Srbije je usvojila niz mera u cilju bolje kontrole oružja i unapređenja bezbednosti u školama i među mladima. Mere vezane za vatreno oružje su brojnije i sprovedene su u većoj meri nego ostale. Ipak, nivoi nasilja nisu smanjeni jer se ovim merama ne utiče na njihove uzroke.
Datum: 19.09.2023.
Autor: Maja Bjeloš | Ivana Ranković | Gorana Pebić | Đorđe Blagojević |
U Srbiji, konzervativni intelektualaci, nacionalisti, populisti, homofobi, desničarske stranke i grupe, ujedinili su se u poslednjih pet godina formirajući novi antirodni društveni pokret koji uživa snažnu podršku verskih organizacija. Predstavljajući „rodnu ideologiju“ kao pretnju nacionalnom identitetu i opisujući sebe kao zaštitnike „tradicionalnih srpskih vrednosti“, ovi akteri su postali aktivni u medijima sa nacionalnom pokrivenošću, na internetu i društvenim mrežama, gde šire i promovišu antirodni diskurs, često deljenjem dezinformacija.