PUBLIKACIJA: Projekat
Podrška organizacijama građanskog društva u praćenju reforme policije u Srbiji
Ojačavanje mreža OCD u cilju pružanja doprinosa reformi policije tokom pristupnih pregovora Srbije i EU u okviru poglavlja 24 osnovni je cilj projekta koji sprovodi BCBP uz podršku OEBS misije u Srbiji.
Proces reforme policije u Srbiji postao je tesno povezan sa pristupnim pregovorima sa EU. Očekivano otvaranje pregovora o poglavlju 24 tokom 2016. godine, koje obuhvata politike iz oblasti pravde, slobode i bezbednosti, postaviće prioritete reformama u ovoj oblasti u skladu sa Akcionim planom za ovo poglavlje.
Uloga građanskog društva u ovom procesu pregovora o poglavlju 24 posebno je važna sa aspekta transparentnosti i odgovornosti u procesu reforme policije.
Zato ovaj projekat ima cilj da dalje doprinese jačanju uloge koje građansko društvo ima u praćenju reformi, kroz tri najrelevantnija mehanizma u ovom procesu:
- koalicija prEUgovor, koja prati stanje u pogavljima 23 i 24,
- Radna grupa za poglavlje 24 u okviru Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji
- SEKO mehanizam za oblasti pravde i unutrašnjih poslova
Projekat podržava koordinacionu ulogu unutar građanskog društva u vezi sa postizanjem spremnosti i kapaciteta da punopravno učestvuje u konsultacijama i praćenju toka pregovora Srbije o članstvu u EU.
Dodatno, projekat ima za cilj i da poveća nivo znanja relevantnih aktera o procesu reforme policije, kroz izradu i promociju Vodiča kroz unutrašnje poslove u EU. Na kraju, projekat će osigurati veću vidljivost tema iz ove oblasti kroz diseminaciju biltena, informativnih brošura, organizaciju javnih događaja i konsultativnih sastanaka gore pomenutih mreža i predstavnika državnih institucija, te drugih aktera koji učestvuju u ovom procesu.
Sprovođenje projekta podržava OEBS Misija u Srbiji.
PDF PREGLED
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 13.06.2024.
Autor: Jelena Pejić Nikić | Predrag Petrović |
Brojni nalazi domaćih i stranih istraživačkih organizacija nedvosmisleno ukazuju na to da je Srbija zarobljena država sa hibridnim političkim režimom. Glavnu ulogu u zarobljavanju države i urušavanju demokratije u Srbiji, kao i očuvanju ovakvog stanja, imaju bezbednosne institucije.
Datum: 25.12.2023.
Autor: Dušan Stanković |
Nakon višestrukih ubistava koja su se dogodila 3. i 4. maja 2023. godine, Vlada Srbije je usvojila niz mera u cilju bolje kontrole oružja i unapređenja bezbednosti u školama i među mladima. Mere vezane za vatreno oružje su brojnije i sprovedene su u većoj meri nego ostale. Ipak, nivoi nasilja nisu smanjeni jer se ovim merama ne utiče na njihove uzroke.
Datum: 19.09.2023.
Autor: Maja Bjeloš | Ivana Ranković | Gorana Pebić | Đorđe Blagojević |
U Srbiji, konzervativni intelektualaci, nacionalisti, populisti, homofobi, desničarske stranke i grupe, ujedinili su se u poslednjih pet godina formirajući novi antirodni društveni pokret koji uživa snažnu podršku verskih organizacija. Predstavljajući „rodnu ideologiju“ kao pretnju nacionalnom identitetu i opisujući sebe kao zaštitnike „tradicionalnih srpskih vrednosti“, ovi akteri su postali aktivni u medijima sa nacionalnom pokrivenošću, na internetu i društvenim mrežama, gde šire i promovišu antirodni diskurs, često deljenjem dezinformacija.