PODELITE
Vest:
Rodna ravnopravnost u vojsci i diplomatiji je put društva ka postizanju punih potencijala
Na prvom predavanju u okviru BCBP serijala „Šampioni i šampionke različitosti" ambasadorka Australije u Srbiji Helen Študert je govorila o izazovima sa kojima su se suočavale žene ali i muškarci u vojsci Australije tokom perioda usvajanja i primene politika usmerenih ka poboljšanju položaj žena u vojsci.
{image1}
Cilj predavanja „Ne samo igra brojeva – lične perspektive o ženama, miru i bezbednosti“ nije bio da se razgovara o politikama koje su usvojene u Australiji i da se one porede sa stanjem u Srbiji, već da na primerima iz prakse pokaže kako te politike utiču na svakodnevni život ljudi na koje se odnose.
„Nije sve u kvotama i broju žena u institucijama ili donošenju novih politika i institucionalnih mehanizama. Značajnije pitanje je na koji način sve to utiče na živote i karijere žena i muškaraca“, naglasila je direktorka BCBP Sonja Stojanović Gajić, otvarajući serijal predavanja o liderima u borbi za ravnopravnost.
Žene u australijskoj vojsci su prisutne već od 1899. godine, ali do sedamdesetih godina 20. veka su bile angažovane u posebnim ženskim jedinicama. Tek nakon tog perioda one su integrisane u Vojsku Australije. Na izazove sa kojima su se suočavale žene tada ukazala je ambasadorka Študert, koja je bila zaposlena u vojsci upravo u tom periodu (od 1978. do 1987. godine).
{image2}
Australijska ambasadorka je istakla da je veliki broj usvojenih dokumenata koji se odnose na poboljšanje položaja žena u vojsci Australije doveo do toga da više nema diskriminacije prilikom zapošljavanja na bilo kojoj poziciji, ali da je problem i dalje u tome što veliki broj muškaraca teško prihvata žene na vodećim mestima. „Stavovi se najteže menjaju. Tek nas očekuje dug put u cilju edukacije muškaraca o koristi koje imaju od žena u vojsci. Ali, to nije problem samo u Australiji. U mnogim državama još uvek vladaju patrijarhalna shvatanja i potrebno je puno vremena da se promene stavovi čitavog društva.“
Ambasadorka je naglasila da je u Australiji usvojen i Nacionalni akcioni plan za sprovođenje rezolucije 1325 kako bi se osiguralo da se sve što je napisano na papiru sprovodi u praksi. Ona je dodala da je u kreiranju NAP bilo veoma značajno učešće nevladinog sektora sa kojima su organizovali dvomesečne konsultacije.
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 01.04.2025.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Solidarno sa studentkinjama i studentima, akademskom zajednicom i civilnim društvom.
Datum: 25.03.2025.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Nakon što je javnost upoznata sa činjenicom da braniocima šest aktivista koji su uhapšeni uoči studentskog protesta 15. marta i koji se trenutno nalaze u pritvoru, nije omogućen uvid u spise predmeta, Civilni odbor za zaštitu branitelja ljudskih prava i uzbunjivača podseća da prilikom vođenja krivičnog postupka organi javne vlasti moraju da poštuju Ustavom garantovana posebna prava okrivljenih – da budu obavešteni o prirodi i razlozima dela za koje se terete, dokazima prikupljenim protiv njih, te da se moraju uspostaviti odgovarajući uslovi za pripremu odbrane. Tek tako vođen istražni postupak omogućava i pravično suđenje.
Datum: 23.03.2025.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) upozorava da predsednik Republike Srbije prekoračuje svoja ustavna ovlašćenja vršeći pritisak na pripadnike policije i otvoreno krši Zakon o policiji. Podsećamo da predsednik Republike nije nadležan za imenovanja i razrešenja u okviru policijskog sistema, te ga pozivamo da poštuje Ustav i zakone Republike Srbije.