PUBLIKACIJA: Analiza
Anatomija propalog licenciranja privatnog obezbeđenja
Privatni sektor bezbednosti je nakon 20 godina poslovanja u pravnom vakumu konačno uređen posebnim Zakonom o privatnom obezbeđenju usvojenim novembra 2013 godine, a kako se on sprovodi analizira izvršni direktor BCBP Predrag Petrović.
Najveća očekivanja od Zakona su bila da će u relativno kratkom roku biti licencirane firme za privatno obezbeđenje i zaposleni u njima, što bi omogućilo da se konačno utvrdi koliko firmi za privatno obezbeđenje radi legalno u Srbiji i koliko radnika svaka od njih upošljava.
Očekivalo se takođe i da će doći do profesionalizacije sektora, jer radnici privatnog obezbeđenja moraju da završe posebne specijalističke obuke i polažu ispit kako bi dobili licence za rad.
Međutim, tri godine od usvajanja Zakona, MUP je izdao licence za rad samo 21 firmi i 3570 radnika obezbeđenja, od ukupno 300 firmi i 50000 zaposlenih, koliko je procenjeno da postoji na dan usvajanja Zakona. I to nasuprot činjenici da je zakonski rok za licenciranje produžen sa 6. juna 2015. na 1. januar 2017.
Ali, ne samo da je mali broj firmi i radnika licenciran, već još važnije, kvalitet obuka je slab što znači da nema ništa ni od očekivane profesionalizacije.
U cilju što neposrednijeg uvida u proces licenciranja, BCBP je poslao istraživača-saradnika na obuku za radnika fizičko-tehničkog obezbeđenja. Po završetku obuke, on je položio i finalni ispit i stekao licencu.
Istraživač je imao zadatak da posmatra kako se nastava odvija, na čemu je naglasak u obuci, ko su polaznici, kako se ponašaju na časovima, kakva su im očekivanja i kako ocenjuju obuku i šta im najviše smeta u izvođenju obuke. Istraživač je imao slične zadatke i prilikom polaganja završnog ispita.
Posmatranje sa učestvovanjem nije jedini način prikupljanja podataka primenjen u ovom istraživanju već su korišćeni i intervjui sa drugim neposrednim učesnicima procesa licenciranja, kako radnicima obezbeđenja tako i sa menadžerima privatne bezbednosti.
Analiza odgovara na pitanja zašto je za 3 godine licencirano manje od 10% aktivnih firmi i radnika, kako se loš kvalitet obuke može popraviti i koja su rešenja pred donosiocima odluka.
DETALJI
AUTORI
PODELITE
PDF PREGLED
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 13.06.2024.
Autor: Jelena Pejić Nikić | Predrag Petrović |
Brojni nalazi domaćih i stranih istraživačkih organizacija nedvosmisleno ukazuju na to da je Srbija zarobljena država sa hibridnim političkim režimom. Glavnu ulogu u zarobljavanju države i urušavanju demokratije u Srbiji, kao i očuvanju ovakvog stanja, imaju bezbednosne institucije.
Datum: 25.12.2023.
Autor: Dušan Stanković |
Nakon višestrukih ubistava koja su se dogodila 3. i 4. maja 2023. godine, Vlada Srbije je usvojila niz mera u cilju bolje kontrole oružja i unapređenja bezbednosti u školama i među mladima. Mere vezane za vatreno oružje su brojnije i sprovedene su u većoj meri nego ostale. Ipak, nivoi nasilja nisu smanjeni jer se ovim merama ne utiče na njihove uzroke.
Datum: 19.09.2023.
Autor: Maja Bjeloš | Ivana Ranković | Gorana Pebić | Đorđe Blagojević |
U Srbiji, konzervativni intelektualaci, nacionalisti, populisti, homofobi, desničarske stranke i grupe, ujedinili su se u poslednjih pet godina formirajući novi antirodni društveni pokret koji uživa snažnu podršku verskih organizacija. Predstavljajući „rodnu ideologiju“ kao pretnju nacionalnom identitetu i opisujući sebe kao zaštitnike „tradicionalnih srpskih vrednosti“, ovi akteri su postali aktivni u medijima sa nacionalnom pokrivenošću, na internetu i društvenim mrežama, gde šire i promovišu antirodni diskurs, često deljenjem dezinformacija.