PUBLIKACIJA: Analiza
BIA u borbi protiv unutrašnjeg neprijatelja
Izvršni direktor BCBP Predrag Petrović kroz konkretne primere analizirao je kako se ovlašćenja BIA zloupotrebljavaju za pritisak i borbu sa kritičkim glasovima u društvu.
U vreme kada u Srbiji raste korupcija, broj profesionalnih ubistava pripadnika organizovanih kriminalnih grupa, beleži se rast ekstremizma i nacionalizma, a brojne afere koje okupiraju pažnju medija ostaju bez epiloga Bezbednosno informativna agencija se bori protiv unutrašnjih neprijatelja i kao najveću pretnju po bezbednost Srbije ističe aktivnosti (dela) civilnog društva.
Nasuprot očekivanjima šire i stručne javnosti, u Srbiji je izostala sveobuhvatna reforma sektora bezbednosti, a u okviru toga i službi bezbednosti.
Od perioda petooktobarskih promena, sprovodi se delimična i stihijska reforma službi bezbednosti i bezbednosno-obaveštajnog sektora vođena htenjima i ambicijama najjačih političkih lidera da kontrolišu rad službi bezbednosti a ne željom da službe bezbednosti postanu jedan od osnova zaštite demokratskog poretka proklamovanog u prvom članu Ustava Srbije. Nikad raskinute klijentske veze između službi bezbednosti i političara na vlasti, samo su jačale da bi danas one postale gotovo važniji regulator odnosa između službi bezbednosti i politike nego što su to zakoni i Ustav. Otud i ne čudi što su službe bezbednosti u Srbiji danas pre pretnja po demokratski poredak, no što su u funkciji njegovog očuvanja.
U analizi saznajte više kako naizgled nepovezane „afere“ ukazuju na trend zloupotrebe službi bezbednosti u cilju zarobljavanja države.
Analiza je deo obimnijeg rada koji se bavi tokovima i mehanizmima zarobljavanja službi bezbednosti u Srbiji od strane političkih vlasti od 2006. do danas, koji će biti objavljen do kraja 2019. godine. U radu će biti opisano kako je način (pre)uređenja bezbednosno-obaveštajnog sektora nakon obnove nezavisnosti Srbije stvorio pretpostavke za lako potpuno zarobljavanje službi bezbednosti. Posebna pažnja će biti posvećena i zakonskim nedostacima koji su tada izgledali manje važnim, ali su se kasnije pokazali bitnim u političkoj instrumentalizaciji bezbednosno-obaveštajnog sektora. Takođe će biti analiziran način na koji je vladajuća partija urušila mehanizme nadzora i kontrole nad službama bezbednosti, čime je uklonila prepreke njihovoj punoj instrumentalizaciji. Biće prikazano i na koji način vladajuća partija koristi bezbednosno-obaveštajni sektor u lično-partijske svrhe, između ostalog i za obračun sa kritičarima vlasti, kroz konkretne primere.
Tagovi: ..., analizirao, borbi, borbu, direktor, društvu, glasovima, izvršni, konkretne, kritičkim, neprijatelja, ovlašćenja, petrović, predrag, primere, pritisak, protiv, unutrašnjeg, zloupotrebljavaju
DETALJI
AUTORI
PODELITE
PDF PREGLED
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 13.06.2024.
Autor: Jelena Pejić Nikić | Predrag Petrović |
Brojni nalazi domaćih i stranih istraživačkih organizacija nedvosmisleno ukazuju na to da je Srbija zarobljena država sa hibridnim političkim režimom. Glavnu ulogu u zarobljavanju države i urušavanju demokratije u Srbiji, kao i očuvanju ovakvog stanja, imaju bezbednosne institucije.
Datum: 25.12.2023.
Autor: Dušan Stanković |
Nakon višestrukih ubistava koja su se dogodila 3. i 4. maja 2023. godine, Vlada Srbije je usvojila niz mera u cilju bolje kontrole oružja i unapređenja bezbednosti u školama i među mladima. Mere vezane za vatreno oružje su brojnije i sprovedene su u većoj meri nego ostale. Ipak, nivoi nasilja nisu smanjeni jer se ovim merama ne utiče na njihove uzroke.
Datum: 19.09.2023.
Autor: Maja Bjeloš | Ivana Ranković | Gorana Pebić | Đorđe Blagojević |
U Srbiji, konzervativni intelektualaci, nacionalisti, populisti, homofobi, desničarske stranke i grupe, ujedinili su se u poslednjih pet godina formirajući novi antirodni društveni pokret koji uživa snažnu podršku verskih organizacija. Predstavljajući „rodnu ideologiju“ kao pretnju nacionalnom identitetu i opisujući sebe kao zaštitnike „tradicionalnih srpskih vrednosti“, ovi akteri su postali aktivni u medijima sa nacionalnom pokrivenošću, na internetu i društvenim mrežama, gde šire i promovišu antirodni diskurs, često deljenjem dezinformacija.