PUBLIKACIJA: Analiza

Kako NATO može da doprinese regionalnoj saradnji na polju obuke i obrazovanja?

Obim doprinosa NATO-a regionalnoj saradnji u oblasti obrazovanja i obuke, a posebno uloga Partnerskih centara za obuku i edukaciju i Programa za unapređenje obrazovanja u oblasti odbrane istraženi su u analizi istraživača BCBP Marije Ignjatijević.

Ekspertiza NATO stoji na raspolaganju njegovim partnerima kroz niz mehanizama koji imaju za cilj da im olakšaju reformu sistema obrazovanja i obuke u oblasti odbrane. Pridruživanjem različitim inicijativama NATO, partnerske zemlje otvaraju vrata za razmenu znanja i iskustava u oblastima od zajedničkog interesa, savete i podršku eksperata NATO, ali i učešće u različitim aktivnostima i događajima. Mehanizmi za obrazovanje i obuku namenjeni partnerskim zemljama pretežno su bilateralnog karaktera – usmereni na jačanje saradnje i interoperabilnosti između Alijanse i partnera.

Cilj ove analize je da ispita u kojoj meri mehanizmi NATO doprinose regionalnoj saradnji u oblasti obrazovanja i obuke na Zapadnom Balkanu. U tu svrhu biće posmatrano u kojoj meri Partnerski centri za obuku i edukaciju (PTEC) i Program za unapređenje obrazovanja u oblasti odbrane (DEEP) podstiču regionalnu saradnju.

Regionalna saradnja vojno-obrazovnih ustanova na Zapadnom Balkanu važno je korak za unapređenje interoperabilnosti, a samim tim i za suočavanje sa zajedničkim bezbednosnim izazovima. Iako mehanizmi NATO otvaraju određeni prostor za regionalnu saradnju, trebalo bi istražiti i razviti dodatne mogućnosti za njihovo unapređenje. Čini se da su dosadašnji pokušaji da se intenzivira regionalna saradnja na Zapadnom Balkanu kroz alate partnerstva – više rasuti napori pojedinih zemalja, a u manjoj meri sveobuhvatni pristup NATO pitanju reforme sistema obrazovanja i obuke u oblasti odbrane u regionu. U okviru postojećih alata partnerstvapostoji prostor da NATO i zemlje Zapadnog Balkana unapređuju i promovišu regionalnu dimenziju vojnog obrazovanja i obuka, i shodno tome – jačaju regionalnu vojnu saradnju.

Glavna odlika alata NATO u oblasti obrazovanja i obuke za partnere, poput mreže PTEC, koji doprinose regionalnoj saradnji, jeste prilika za specijalizaciju u određenoj oblasti. Specijalizacija potom jača ostale faktore od značaja za razvoj regionalne saradnje:

  • Razmena znanja omogućena razmenama polaznika i instruktora
  • Veći broj obučenih polaznika kroz delovanje mobilnih trening timova i razmenu instruktora
  • Ojačane lične veze između pripadnika oružanih snaga u regionu
  • Platforme za diskusiju, omogućene organizacijom različitih sastanaka, konferencija i događaja namenjenih umrežavanju

NATO ustanove za obrazovanje i obuku su povezane sa Alijansom, međutim njima obično upravljaju države sponzori ili civilne organizacije i otvorene su za pripadnike oružanih snaga članica i partnerskih zemalja. Tu spadaju Centri izvrsnosti (CoE), Partnerski centri za obuku i edukaciju (PTEC) i Konzorcijum vojnih akademija i bezbednosnih instuituta Partnerstva za mir (PzM konzorcijum). Zemlje Zapadnog Balkana aktivno učestvuju u radu PTEC i programa PzM konzorcijuma, i stoga će u nastavku biti razmatrana njihova uloga u osnaživanju regionalne saradnje.

Pročitajte analizu u celini OVDE.

Publikacija je izrađena uz podršku Ambasade Velike Britanije u Beogradu u okviru projekta „Istraživanje najbolje moguće saradnje: kakvu ulogu treba da ima NATO u Srbiji i regionu?„. Stavovi izraženi u publikaciji su stavovi autora i ne odražavaju stavove Ujedinjenog Kraljevstva.

DETALJI

DATUM: 29.05.2019

VRSTA: Analiza

DOI broj:

AUTORI

PODELITE

PDF PREGLED

POVEZANI SADRŽAJ

  • Datum: 20.02.2025.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku | dr Srđan Cvijić |

    Ova studija istražuje političke stavove ruske imigrantske zajednice u Srbiji koja se preselila nakon početka ruske agresije na Ukrajinu u februaru 2022. godine.

  • Datum: 26.09.2024.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku

    U julu 2023. godine, srpski ministar odbrane, a sada srpski premijer, Miloš Vučević, javno je optužio Tursku za obuku, naoružavanje i održavanje vojnih vežbi sa Kosovskim snagama bezbednosti (KBS), kosovskom formacijom za krizni odgovor, sa eksplicitnim ciljem da KBS transformiše u kompletnu vojsku do 2028. godine. 

  • Datum: 11.09.2024.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku |

    Borba između Evropske unije, Sjedinjenih Država i Kine za dominaciju na novim tržištima specifičnih tehnologija mogla bi u naredne dve do tri decenije da postane najznačajnija tema, koja bi mogla da zaseni sve vojne sukobe koji se trenutno odvijaju u svetu. Vodi se istovremeno na nekoliko frontova: tu su veštačka inteligencija, novi principi industrijske proizvodnje (npr. korišćenje robota ili aditivnih tehnologija), istraživanje svemira, ali i još mnogo toga drugog.